Toyota RAV4 najpopularniejszym SUV-em na świecie

Wyniki z I kwartału 2022 roku

2022-06-08

W 2021 roku Toyota RAV4 była najczęściej kupowanym SUV-em na świecie. Bieżący rok model ten rozpoczął z równie silną pozycją. W I kwartale 2022 roku zajął pierwsze miejsce w segmencie, zdobywając udział w rynku na poziomie 2,7%. Dane opublikował portal analityczny focus2move.com.

Toyota RAV4 to pierwszy sprzedawany na świecie samochód typu Sport Utility, czyli SUV z nadwoziem samonośnym. Został on wprowadzony na rynek w 1994 roku. W 2020 roku jego łączna sprzedaż przekroczyła 10 mln egzemplarzy, a w 2021 roku model ten stał się drugim najpopularniejszym samochodem na świecie.

W I kwartale 2022 roku sprzedano 215 tys. egzemplarzy Toyoty RAV4, co przełożyło się na udziału w rynku na poziomie 2,7% i zapewniło modelowi pierwsze miejsce w segmencie SUV na świecie. Przewaga nad drugim najpopularniejszym SUV-em wyniosła 55 tys. egzemplarzy i 0,7 p.p. udziału w rynku.

Toyota RAV4 najpopularniejszym SUV-em na świecie
Mocna pozycja RAV4 dzięki hybrydzie

Światowym liderem SUV-ów RAV4 jest nieprzerwanie od 2017 roku. Model ten zyskał na popularności wraz z wprowadzeniem czwartej generacji wyposażonej w napęd hybrydowy. Debiutujący w 2019 roku piąty model RAV4 otrzymał napęd hybrydowy czwartej generacji, mocniejszy i bardziej wydajny od poprzednika oraz zdolny do częstszego korzystania wyłącznie z silnika elektrycznego.

Do dziś łączna sprzedaż hybrydowych wersji RAV4 przekroczyła milion egzemplarzy.

Toyota RAV4 najpopularniejszym SUV-em na świecie
Duży wybór zelektryfikowanych konfiguracji

Toyota RAV4 jest obecnie dostępna na rynku jako samochód benzynowy, hybrydowy oraz hybryda plug-in. Silnik benzynowy 2,0 l o mocy 173 KM sparowany z manualną lub automatyczną przekładnią może napędzać przednie koła lub obie osie za pomocą klasycznego mechanicznego napędu 4x4.

RAV4 Hybrid jest napędzany układem hybrydowym opartym na silniku 2,5 l, który współpracuje z generatorem i silnikiem elektrycznym oraz automatyczną przekładnią. Napęd na cztery koła AWD-i powstaje przez dołączenie do tego układu kolejnego silnika elektrycznego przy tylnej osi. RAV4 Hybrid FWD ma moc 218 KM, zaś wersja AWD-i generuje 222 KM mocy i rozpędza się od 0 do 100 km w 8,1 s.

Z kolei RAV4 Plug-in Hybrid to samochód o mocy moc 306 KM zdolny do pokonania 75 km w cyklu mieszanym i 98 km w mieście. Od 0 do 100 km przyspiesza w 6 s. Można go zamówić tylko z napędem AWD-i, który nie tylko zwiększa przyczepność na nierównej, śliskiej lub miękkiej nawierzchni, ale także ułatwia ciągnięcie przyczepy o masie do 1500 kg.

Toyota RAV4 najpopularniejszym SUV-em na świecie
Wersja specjalna RAV4 ADVENTURE

Właściwości RAV4 jako SUV-a do rekreacji w terenie podkreśla wersja specjalna ADVENTURE, dostępna dla RAV4 Hybrid AWD-i. Można ją rozpoznać po czarnym grillu, na którego środku umieszczono znaczek Toyoty, światłach przeciwmgielnych w czarnych oprawach oraz srebrnych osłonach podwozia z przodu i z tyłu. RAV4 ADVENTURE ma też poszerzone nadkola, 19'' felgi aluminiowe w kolorze czarnym matowym i specjalną czarną skórzaną tapicerkę z pomarańczowymi przeszyciami.

Dowiedz się więcej

10 lat obecności na rynku Yarisa Hybrid 10 lat obecności na rynku Yarisa Hybrid 17,5-krotny wzrost sprzedaży Wymienny kartridż wodorowy Wymienny kartridż wodorowy Zobacz nowe rozwiązanie Toyoty i Woven Planet GR Corolla Morizo Edition GR Corolla Morizo Edition Poznaj nową wersję limitowaną Toyota na czele rynku Toyota na czele rynku Wyniki rejestracji w maju 2022 Zarezerwuj nową Corollę Cross Zarezerwuj nową Corollę Cross Wybierz wersję specjalną Premiere Edition Toyota i Stellantis rozszerzają współpracę Toyota i Stellantis rozszerzają współpracę Powstanie nowy dostawczy van GR SPORT GR SPORT Najpopularniejsza wersja Toyoty C-HR Toyota Corolla Hybrid Toyota Corolla Hybrid Oficjalny samochód Hiszpańskiej Federacji Kolarskiej W Polsce sprzedano ponad 2 000 Highlanderów W Polsce sprzedano ponad 2 000 Highlanderów SUV z napędem AWD-i 10 sedanów Mirai dla Maximator Hydrogen 10 sedanów Mirai dla Maximator Hydrogen Dowiedz się więcej 5 modeli Toyoty w top 10 polskiego rynku 5 modeli Toyoty w top 10 polskiego rynku Dane z kwietnia 2022 roku Toyota umacnia się w Europie Toyota umacnia się w Europie Rośnie sprzedaż zelektryfikowanych aut