1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota na Goodwood Festival of Speed 2024 z GR Yarisem w roli głównej
26 czerwca 2024

Nowa Toyota GR Yaris na Goodwood Festival of Speed 2024

W dniach 11–14 lipca odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń dla miłośników motorsportu Goodwood Festival of Speed, na którym zadebiutuje nowa Toyota GR Yaris, a marka przekaże swoim mistrzom świata kluczyki do limitowanych wersji specjalnych. Szeroka publiczność będzie miała możliwość zobaczenia w akcji aut z rajdowych mistrzostw świata oraz Rajdu Dakar, a także przyjrzenia się modelom na wodór.

Podczas Goodwood Festival of Speed w rezydencji Goodwood House w południowej Anglii gromadzą się setki tysięcy entuzjastów motoryzacji. Przez kilka dni goście mają okazję zobaczyć unikalne samochody rajdowe i wyścigowe, najnowsze modele produkcyjne, a także wiele prototypów i klasyków. Toyota od dawna jest stałym uczestnikiem tego prestiżowego festiwalu.

Nowy GR Yaris

W tym roku Toyota skupi swoją prezentację na modelu GR Yaris. Fani będą mogli zobaczyć dwa samochody rajdowe startujące w mistrzostwach świata: GR Yaris Rally1 Hybrid reprezentujący zespół TOYOTA GAZOO Racing oraz GR Yaris Rally2, który zadebiutował w bieżącym roku na poziomie drugiej klasy rywalizacji rajdowej i jest wykorzystywany przez prywatne zespoły.

Podczas Goodwood Festival of Speed zadebiutuje odświeżony GR Yaris, który został wyposażony w mocniejszy silnik, zmodyfikowane zawieszenie, całkowicie nową kabinę oraz opcjonalną ośmiobiegową automatyczną skrzynię biegów. Na festiwalu odbędzie się także uroczyste przekazanie kluczyków Sébastienowi Ogierowi i Kalle Rovanperze do specjalnych edycji nowego GR Yarisa zaprojektowanych według ich sugestii i ozdobionych detalami inspirowanymi ich sukcesami rajdowymi. Rovanperä pokaże swoje umiejętności, prowadząc przygotowaną do driftingu Toyotę GR Suprę, z kolei Elfyn Evans zasiądzie za kierownicą rajdowego GR Yarisa Rally1 Hybrid.

Odwiedzający festiwal będą mieli również okazję przyjrzeniu się europejskiej wersji GR Yarisa z silnikiem przystosowanym do zasilania wodorem. Toyota dąży do tego, aby miłośnicy motorsportu mogli nadal cieszyć się dźwiękiem tradycyjnych silników, które będą zasilane paliwami bezemisyjnymi.

Hilux z Rajdu Dakar i wodorowy

Toyota, korzystając ze swojej wszechstronnej strategii dekarbonizacji, od lat stawia na inwestycje w zakresie technologii wodorowych, które mają kluczowe znaczenie dla redukcji emisji w transporcie i pozostałych sektorach gospodarki. Na festiwalu Goodwood marka zaprezentuje prototypową Toyotę Hilux z napędem elektrycznym na wodorowe ogniwa paliwowe. Wraz z nią pojawi się Corolla Commercial – towarowa wersja hybrydowego kompaktu.

GR DKR Hilux Evo T1U wyruszy na trasy rajdowe, off-roadowe i górskie, dając kibicom okazję do podziwiania umiejętności dwóch załóg fabrycznego zespołu: Lucasa Moraesa z nawigatorem Armandem Monleonem oraz Setha Quintero z Dennisem Zenzem. Prezentację motorsportową uzupełni Corolla Hybrid, która z powodzeniem rywalizuje w brytyjskiej serii wyścigowej BTCC.